Wydrukuj tę stronę
piątek, 22 marzec 2024 08:37

Lotnictwo: Samoloty NATO aktywowane dziś w nocy - 22.03.2024

Samoloty NATO poderwane 2.03.2024 Samoloty NATO poderwane 2.03.2024 fot: pixabay

W reakcji na wzmożoną aktywność wojskową Federacji Rosyjskiej, Polska podjęła zdecydowane kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i wsparcia dla Ukrainy. Wśród odpowiedzi na te wydarzenia kluczową rolę odegrały działania Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych (DORSZ), które uruchomiło procedury obronne w odpowiedzi na nocne ataki rakietowe na Ukrainę.

Zdecydowana reakcja na zagrożenie

DORSZ, reagując na informacje o intensywnej aktywności lotniczej Rosji, w tym użyciu samolotów Tu-95, Tu-22 oraz MIG-31, uruchomiło wszystkie procedury zabezpieczające polską przestrzeń powietrzną. Ta szybka i zdecydowana odpowiedź pokazała determinację Polski do obrony swojego terytorium oraz solidarności z Ukrainą, na której terytorium skierowane były ataki. Decyzje te zostały podjęte, aby przeciwdziałać możliwym próbom naruszenia stabilności w regionie. Razem wpuszczono ponad 90 pocisków na terytorium Ukrainy.

"Informujemy, że dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi samolotów Tu-95, Tu-22 oraz MIG-31 wykonywanymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy" - przekazało w piątkowym komunikacie o godz. 5:30 Dowództwo Operacyjne Rodzaju Sił Zbrojnych.

"Wróg zastosował taktykę hybrydową bezzałogowych statków powietrznych i pocisków manewrujących. Trafiony został obiekt infrastruktury krytycznej" - przekazał Serhij Borzow, szef administracji wojskowej obwodu winnickiego. 

Wpływ na mieszkańców i solidarność z Ukrainą

Działania obronne, choć kluczowe dla bezpieczeństwa kraju, wiązały się z niedogodnościami dla obywateli, szczególnie ze względu na podwyższony poziom hałasu w południowo-wschodniej części Polski. Mimo to, mieszkańcy wykazali zrozumienie dla tej sytuacji, zdając sobie sprawę z powagi zagrożenia. Ataki na Ukrainę, szczególnie na miasta takie jak Charków, gdzie mer Ihor Terechow raportował o pożarach i problemach z elektrycznością, oraz Krzywy Róg, gdzie Ołeksandr Wiłkuł, szef administracji wojskowej, wskazywał na uszkodzenia infrastruktury krytycznej, podkreśliły potrzebę wsparcia sąsiada w obliczu agresji.

Apel o międzynarodową solidarność

Nocne działania Polski i sojuszników z NATO, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i wsparcie dla Ukrainy, stanowią ważny przekaz o międzynarodowej solidarności. Są one również przypomnieniem, że w obliczu wyzwań bezpieczeństwa, współpraca i determinacja sojusznicza są kluczowe dla ochrony pokoju i stabilności w regionie. Działania te pokazują, że Polska i jej sojusznicy są zdecydowani bronić wartości demokratycznych i suwerenności narodów, co ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości Europy.

W obliczu tych wyzwań, Polska razem z międzynarodową społecznością stoi na straży pokoju, gotowa do podjęcia wszelkich niezbędnych działań w obronie stabilności i bezpieczeństwa swojego terytorium oraz sojuszników.

Artykuły powiązane

  • Kongres USA: 61 miliardów dolarów dla Ukrainy przegłosowane Kongres USA: 61 miliardów dolarów dla Ukrainy przegłosowane

    Nareszcie! Uff! Udało się! Wiele krajów odetchnęło z ulgą. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowanie poparła pakiet pomocy dla Ukrainy, wart 61 miliardów dolarów, mający na celu wsparcie tego kraju w walce z rosyjską inwazją. Decyzja ta, choć opóźniona, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno wewnątrz, jak i poza granicami Stanów Zjednoczonych.

  • Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju? Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju?

    Setki tysięcy mężczyzn w wieku poborowym opuściło Ukrainę od wybuchu wojny, unikając służby wojskowej - donosi portal Politico. Tymczasem malejące morale społeczeństwa ukraińskiego oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony Zachodu stawiają kraj w trudnej sytuacji.

  • Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu

    W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran zaatakował Izrael ponad 300 rakietami i dronami. 99 % z nich została strącona prze Żelazną Kopułę. W odpowiedzi na ostatnie działania militarne Izraela, Iran ostrzega przed używaniem zdecydowanej siły w przypadku jakiejkolwiek agresji ze strony Izraela. Ostrzeżenie to pojawiło się po ataku dronami i pociskami, który miał miejsce w sobotę. Sytuacja ta skomplikowała już i tak napięte stosunki międzynarodowe, zwłaszcza po komentarzach ze strony Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec dalszej eskalacji konfliktu.

  • Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami

    W Białym Domu odbyło się pierwsze w historii wspólne spotkanie prezydentów USA Joe Bidena i Filipin Ferdinanda Marcosa jr. oraz premiera Japonii Fumio Kishidy. Liderzy zadeklarowali pogłębienie współpracy obronnej i wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Chin w regionie.

  • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

    W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.